• Banner

Sfidantët, John Grisham
  • Sfidantët, John Grisham

Sfidantët, John Grisham

Në këtë rrëfim prej mjeshtri të vërtetë, John Grisham vërteton përsëri se zotëron aftësi të jashtëzakonshme si shkrimtar, dhe e bën këtë duke u shtuar elementëve klasike dhe të pangatërrueshme të thrillerit ligjor një grimcë humori.

ALL1,400
Quantity
In stock

Description

Title: Sfidantët
Original:
Category: Novel
Author: John Grisham
Translator: Elona Mistrovica
Publisher: Dudaj
Year: 2022
Pgs:
Weight: 0.62 kg
ISBN: 978-99943-0-669-5
This book is in Albanian

Mbi librin
Një studio e vogël ligjore. Një çëshje e madhe gjyqësore. Rasti i një jete të tërë.

Oskar Finlej dhe Uolli Fig, dy avokatë nga Çikagoja, prej njëzet vjetësh janë ortakë të një studioje të vogël ligjore, gjithmonë në prag falimentimi. Grinden me njëri-tjetrin si çift i vjetër bashkëshortësh, përpiqen të sigurojnë klientë duke dhënë këshillime “sipas rastit” në çështje të parëndësishme. Të dy ia dalin mbanë ta çojnë përpara studion e tyre me dinjitet dhe me shpresë se herët a vonë do të jenë aq me fat sa të ndeshen me çështjen ligjore që do t’i bëjë të pasur. Rutina e tyre tronditet befas ditën kur tek ata hyn me tërsëllimë Dejvid Zinku, avokati i ri dhe i papërmbajtur, i cili deri pak oë më parë punontye në njërën prej studiove ligjore më në zë të qytetit. I lodhur prej ritmeve masakruese dhe i vendosur të ndryshojë jetën e vet, Dejvidi nuk ëshhtë paraqitur në zyrë dhe, për shkak të një sërë rrethanash të rastësishme e fatlume, ka mbërritur aty duke u kërkuar dy ortakëve ta marrin në punë.
Duket si shenjë e fatit, pasi pikërisht ato ditë atyre të treve iu erdhi mundësia e një jete të tërë: një çështje përvëluese që ka të bëjë me një industri të rëndësishme farmaceutike dhe që më në fund mund t’i bëjë të pasur. Me sa duket, fama dhe paratë po i presin, por gjithçka është tepër e bukur për të qenë e vërtetë dhe, thuajse pa e kuptuar, e gjejnë veten të përfshirë në një proces që rrezikon t’i shtypë, ku luhen miliarda dollarë dhe ku avokatët e studiove ligjore më të mira do t’i sfidojnë në një betejë gjakatare.
Në këtë rrëfim prej mjeshtri të vërtetë, John Grisham vërteton përsëri se zotëron aftësi të jashtëzakonshme si shkrimtar, dhe e bën këtë duke u shtuar elementëve klasike dhe të pangatërrueshme të thrillerit ligjor një grimcë humori.
Nga shtëpia Dudaj – libra të tjerë të John Grisham-it: Testamenti, Më në fund gjykatës, Të mos festosh krishtlindjet, Ortaku, Ndërmjetësi, Klienti, Kohë për të vrarë, Dhoma e gazit, Firma, Apelimi, Rrëfmi, Bashkëpunëtori, Të fshehtat e Malit Grei, Ish-Avokati.

Product Details
16 other products in the same category:

Reference: SKU000189

Publisher: Ideart

Omerta, Mario Puzo

Bosi plak, Rajmondo Aprile, tashmë i lodhur, vendos të tërhiqet nga skena. Për të mbrojtur fëmijët, të cilët punojnë në profesione të ndershme dhe që nderohen nga mjedisi, për të mbajtur njëkohësisht nën mbikëqyrje veprimtaritë, Don Rajmondo thërret nga Sicilia nipin e birësuar, Astor Viola, i cili kohë më parë kish mësuar gjithçka rreth shkencave bankare.

Price ALL700
More
Out-of-Stock

Publisher: Morava

Vajza në tren, Paula Hawkins

Rejçëlli i hipën çdo ditë të njëjtit tren. Çdo ditë kalon nëpër të njëjtën rrugë, buzë disa shtëpive në rrethina dhe, kur treni ndalon te sinjali, sheh po të njëjtin çift që ha mëngjesin në verandë. Nisin t'i duken si të njohur. "Xhesi dhe Xhejzoni", i quan me vete.

Price ALL1,000
More
In stock

Reference: SKU000048

Publisher: Botimet Dudaj

Engjëj dhe Djaj, Dan Brown

Përpara se të shpërthente te "Kodi i Da Vinçit", simbologjisti me famë botërore i Harvardit, robert Langtoni, thirret nga një institut zviceran kërkimesh shkencore për të transkriptuar një simbol të lashtë, damkosur në gjoksin e një fizikani të vrarë.

Price ALL1,000
More
In Stock

Publisher: SARAS

Portreti i Belinit, Jason Goodwin

Nëse doni vërtet të merrni arratinë nga kjo botë e sotme, e ftohtë dhe e mërzitshme, ky është libri që ju çon në një tjetër botë. Aq sa është një roman letrar dhe trillim historik, aq edhe një mister. Hetimi i shpie këta detektivë mendjemprehtë, guximtarë dhe tërheqës, në Venecia, ku lexuesit fatlumë përjetojnë një periudhë të magjishme të historisë së...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Dëshmitari i akuzës, Agatha Christie

Aventurat më interesante të Herkul Puarosë, detektivit shtatshkurtër belg, me "qelizat gri" të pagabueshme; të mis Marpëllit, plakës simpatike e beqare të pasionuar pas historive të krimit; të Parker Pajnit misterioz, njeriut që është në gjendje të zgjidhë të gjitha problemet, janë përfshirë në këtë përmbledhje me tregime të shkurtra të Agatha Christie.

Price ALL800
More
In stock

Publisher: Botimet Dudaj

Ferri, Dan Brown

Fytyra e pangatërrueshme e Dantes që na vështron nga kopertina është motori që lëviz këtë thriller që ka shumëçka prej "ferri" brenda. Ritmi, para së gjithash, simbolika e ndezur dhe në fund kompleksiteti i personazheve që të përfshin në një veprim ca të rrallë për romanet aksion: të injektojnë te lexuesi joshjen e së keqes madje duke i ngulitur edhe...

Price ALL1,500
More
In stock

Reference: 2669

Publisher: Dituria

Procedura, Harry Mulisch

Title: ProceduraOriginal: De ProcedureCategory: NovelAuthor: Harry MulischAlbanian translator: Edit DibraPublisher: DituriaYear: 2003Pgs. 208Weight: 0.32 kgISBN: 978-99927-59-17-8  

Price ALL700
More
In Stock

Publisher: Botimet Dudaj

Rrëfimi, John Grisham

Një njeri i pafajshëm është duke u ekzekutuar. Vetëm fajtori mund ta shpëtojë. Për çdo njeri të pafajshëm të burgosur, ekziston një fajtor i lirë. Ai nuk e kupton se si policët dhe prokurorët kanë kapur njeriun e gabuar dhe, natyrisht, as që i bëhet vonë për këtë. I mjafton t'i gëzohet fatit të tij të mirë.

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Gjak i trazuar, Robert Galbraith

Duhet shumë art për të shkruar një histori interesante rreth misterit të vrasjes. Në pjesën më të madhe të rasteve, shkrimtarë të mëdhenj nuk ia arrijnë... por Robert Galbraith është mjeshtër. Misteri qendror i romanit “Gjak i trazuar” është i fortë dhe ndjekja e tij, ndërsa shpaloset gjatë një hetimi të zgjatur, është një nga kënaqësitë më joshëse të...

Price ALL2,000
More
In stock

Publisher: Neraida

Ditën kur ngriu lumi, Stavros Hristodulu

Jetë paralele, të cilat rastësisht takohen në kufijtë e realitetit të ri athinas. Një e ve gjashtëdhjetëvjeçare që ka lidhje erotike me hungarezin, gruaja e tij me të cilën ai ka një djalë, pasardhësi i një familjeje të fuqishme politike, që ka marrëdhënie me piktorin, një agjent policie dhe një tip i errët i botës së krimit janë personat kyç në një lojë...

Price ALL1,000
More
In stock

Publisher: Botimet Dudaj

Bashkëpunëtori, John Grisham

Kajl Mekavoji zotëron një mendje juridike të shquar. I pashëm dhe i dashur, ai ka një të ardhme të ndritshme. Por ka edhe një të fshehtë të errët, që mund t'ia shkatërrojë ëndrrat, karrierën, madje dhe jetën.

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Zonja e krimit, Agatha Christie

Tregimet më të zgjedhura nga Agatha Christie, autores më të famshme të librave të verdhë, mjeshtres së ndërtimit të enigmave të pabesueshme policore që e tërheqin lexuesin si me magnet.

Price ALL600
More
In stock
Comments (0)