• Banner

Ana Karenina , vellimi i pare, L.Tolstoj, Shqiperoi Vedat Kokona
  • Ana Karenina , vellimi i pare, L.Tolstoj, Shqiperoi Vedat Kokona

Ana Karenina, vëllimi i parë, L.N. Tolstoj

Për shumë studiues, ky konsiderohet romani më i mirë në botë. Ana Karenina ofron një panoramë të stërmadhe të jetës së kohës në Rusi dhe të njerëzimit në përgjithësi. Në të, Tolstoi përdor njohuritë e tij intensive për të krijuar disa nga personazhet më mbresëlënëse të krijuara ndonjëherë nga letërsia.

ALL700
Quantity
Last items in stock

Description

Title: Ana Karenina, vëllimi i parë
Category: Novel
Autori: L. N. Tolstoj
Albanian translator: Vedat Kokona
Publisher: Kokona
Year: 2006
Pgs. 496
Weight: 0.521 kg.
ISBN: 978-99943-627-9-8

 

Product Details
Kokona
SKU001247

Data sheet

Supplier
Vedat Kokona

Specific References

isbn
9789994362798
ean13
9789994362798
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
You might also like

Reference: SKU001248

Publisher: Kokona

Ana Karenina, vëllimi i dytë, L.N.Tolstoj

Për shumë studiues, ky konsiderohet romani më i mirë në botë. Ana Karenina ofron një panoramë të stërmadhe të jetës së kohës në Rusi dhe të njerëzimit në përgjithësi. Në të, Tolstoi përdor njohuritë e tij intensive për të krijuar disa nga personazhet më mbresëlënëse të krijuara ndonjëherë nga letërsia.

Price ALL700
More
Last items in stock

Reference: 2839

Publisher: Zambaku

Haxhi Murati, L. N. Tolstoj

Haxhi Murati, krahu i djathtë i luftëtarit epik të Kaukazit, Shejh Shamilit, bëhet i famshëm për trimëritë dhe bëmat e tij në sukseset që arriti në luftën çlirimtare kundër rusëve. Por, situata ndryshon nga një ngjarje, tisi i mistershëm i të cilës ende nuk është zbuluar. Haxhi Murati hyn në kalanë Vozdvijenskaja dhe u bë e ditur se ai kaloi në anën e...

Price ALL500
More
Last items in stock

Reference: 2958

Publisher: Zambaku

Pullaliu, Lev Tolstoi

Title: PullaliuOriginal: HollstomjerAuthor: Lev TolstoiAlbanian translator: Agron TufaPublisher: ZambakuYear: 2009Pgs. 82Weight: 0.09 kgISBN: 978-99956-08-31-6  

Price ALL400
More
Last items in stock
16 other products in the same category:

Publisher: Shtëpia e Librit

Rrëfimi, Leon Tolstoi

Shkrimtari i madh, një kont që kundërshtonte pronën private, vegjetarian, pacifist dhe kundërshtar i dënimit me vdekje dhe dhunës shtetërore, përshkruan në këtë libër kërkimin e tij për kuptimin e jetës.

Price ALL700
More
In stock

Publisher: Dukagjini

Ledi Makbeth nga Guberna e Mcenskut, Nikolai S. Leskov

“Ledi Makbeth nga guberna e Mcenskut” i Nikolai Leskovit, trajton “dashurinë fatale” dhe fundin tragjik të heroinës së kësaj novele. Nisur prej titullit, trajtimi i personazheve dhe fundi tragjik, novela krijon lidhje intertekstuale me veprën e Shekspirit. Leskov, i konsideruar si një ndër autorët më të vështirë për t’u përkthyer, për shkak të një gjuhe...

Price ALL600
More
In stock

Publisher: Te tjere

E pafajshmja, Leon Tolstoi

Një vajzë lind e jashtëligjshme. Atë e rrisin tre zonja në moshë, me qëllim që kur të rritet vajza dhe to të plaken, ajo t’u shërbej atyre në punët e shtëpisë. 

Price ALL1,000
More
Last items in stock

Reference: 2958

Publisher: Zambaku

Pullaliu, Lev Tolstoi

Title: PullaliuOriginal: HollstomjerAuthor: Lev TolstoiAlbanian translator: Agron TufaPublisher: ZambakuYear: 2009Pgs. 82Weight: 0.09 kgISBN: 978-99956-08-31-6  

Price ALL400
More
Last items in stock

Reference: SKU001937

Publisher: Argeta LMG

Eugjen Onjegini, Aleksandër S. Pushkin

Romani në vargje "Eugjen Onjegini" është vepra madhore e Pushkinit, ajo që e bëri atë të pavdekshëm. Kritika e quajti romanin "Enciklopedi të jetës ruse të viteve 20' të shekullit XIX". Fillimi I shekullit të XIX - të shënoi një hov të përgjithshëm të jetës politiko - shoqërore të Rusisë, që ishte pasojë e luftës së madhe patriotike të popullit rus kundër...

Price ALL600
More
Out-of-Stock

Reference: SKU000735

Publisher: Onufri

Haxhi Murati, Lev Tolstoj

Në vitin 1852, Haxhi Murati, një nga prijësit më të paepur të maleve, është tmerri i ushtrisë ruse. Rusët u kënaqën kur më në fund ai u dorëzua. Apo pa dashur kishin futur në gjirin e tyre një agjent të dyfishtë?

Price ALL700
More
Out-of-Stock

Sonata e Krojcerit, Lev Tolstoi

Pozdnishefi rrëfen bajatësinë dhe zbrastësinë e brendshme të lidhjes së tij me gruan pas martesës, por, kur dyshon në papërmushmërinë e saj dhe tradhtinë me një muzikant, është xhelozia që e gërryen nga brenda dhe e çon drejt vrasjes.

Price ALL840
More
In stock
Comments (0)