All best sellers
  • Banner

  • Reduced price

Imperium, Robert Harris

Ngritjen e përplasjet e tij me kolosët e atëhershëm të Romës na tregon Robert Harris në romanin e tij, të mbrujtur sa me fantazi po aq të mbështëtur në burimet historike, më të plotat se të çdo periudhe tjetër të Romës së lashtë. 

ALL1,000.00
ALL900.00 Save 10%
Quantity
In stock

Description

Title: Imperium

Original: Imperium

Category: History

Author: Robert Harris

Albanian translator: Gjergj Erebara

Publisher: Papirus

Year: 2020

Pgs: 438

Weight: 0.476 kg

ISBN: 978-9928-4549-4-2

Product Details
Papirus
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews
Grade 

Cicero

Ai ishte një politikan ambicioz pa para, ushtri apo sërë, por kishte një aftësi të jashtëzakonshme për të të bindur me oratori. Mes përplasjes mes oligarkëve, gjeneralëve, gangsterëve dhe aristokratëve, ai manovroi me sukses veten drejt majës së politikës duke korruptuar dhe duke u korruptuar, duke pranuar kompromise te papritura, duke zbuluar komplote, disa imagjinare dhe disa të tjera jo edhe aq imagjinare dhe duke dalë nga pozicionet e vështira shpesh me ndonjë romuze që na bën të qeshim edhe sot. Një nga batutat më të njohura: “Ai sillet sikur jeton në Republikën e Platonit ndërsa në fakt gjendet në gropën septike të Romulit”!

Write your review

Imperium, Robert Harris

Imperium, Robert Harris

Ngritjen e përplasjet e tij me kolosët e atëhershëm të Romës na tregon Robert Harris në romanin e tij, të mbrujtur sa me fantazi po aq të mbështëtur në burimet historike, më të plotat se të çdo periudhe tjetër të Romës së lashtë. 

Write your review
16 other products in the same category:

Publisher: CUNEOS

Pushtete të huaja: Teori e pastër e ideologjisë, Kenneth Minogue

Review(s): 0

Ndonëse në përpëlitje për të rregulluar jetëne tyre politike dhe kulturore shqiptarët kanë nisur konversacionin edhe me të kaluarën e tyre të afërt. Besojmë se ky studim i profesor Minogue-ut do ta pasurojë atë. Libri vjen me një parathënie ekskluzive të autorit për botimin në gjuhën shqipe.

Price ALL1,040.00 Regular price ALL1,300.00
More
In stock

Reference: SKU000212

Publisher: Cabej

Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë Eric Hobsbawm

Review(s): 0

"Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë" me tri ndarjet e mëdha kronologjike: Epoka e Katastrofës, Epoka e Artë dhe Shembja e Madhe, shkruar me këndvështrimin e njeriut që beson në arsyen dhe në shkencën e, po aq, në mundësinë e përmirësimit  të së ardhmes së njerëzimit.

Price ALL960.00 Regular price ALL1,200.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001687

Publisher: Te tjere

Thellësia strategjike, Ahmet Davutogllu

Review(s): 0

Ish-Ministri i Jashtëm i Turqisë zhvilloi strategjinë bazë të politikës rajonale të Turqisë moderne në atë që shihej si një pikë kthese në historinë e “kërthizës së botës”, Turqisë dhe një numri të madh vendesh që e rrethojnë atë, nga Azia Qendrore në Gadishullin Arabik dhe në Ballkan. Ky është libri që përshkruan këtë koncept.

Price ALL1,600.00 Regular price ALL2,000.00
More
In Stock

Publisher: Penguin Books

Occupy, Noam Chomsky

Review(s): 0

How did we get to this point? How are the wealthiest 1% influencing the lives of the other 99%? How can we separate money from politics? What would a genuinely democratic election look like? How can we redefine basic concepts like 'growth' to increase equality and quality of life for all?

Price ALL680.00 Regular price ALL850.00
More
In stock

Qyteti i pasur, Roger Crowley

Review(s): 0

Venediku, qyteti i pasur gjurmon harkun e plotë të sagës perandorake venedikase nga famëkeqja Kryqëzata e Katër, e cila kulmoi në plaçkitjen e Kostandinopojës në vitin 1204, deri në luftën otomano-venedikase të viteve 1499-1503, e cila i sheh turqit osmanë t’i zëvendësojnë venedikasit si fuqinë më të madhe detare në Mesdhe.

Price ALL1,350.00 Regular price ALL1,500.00
More
In stock

Shën Kolli Mesopotam, Sarandë, Aleksandër Meksi

Review(s): 0

Ndër monumentet e trashëgimisë kulturore të vendit tonë, monumentet e periudhës gati mijëvjeçare bizantine zënë një vend mjaft të rëndësishëm. Nga kjo kohë ruhen mjaft fortifikime e qendra qytetare si dhe një numër jo i vogël kishash, të cilat, si dëshmi materiale, me vlerat që kanë, hedhin dritë për një periudhë të gjatë historike të shqiptarëve dhe...

Price ALL2,400.00 Regular price ALL3,000.00
More
In stock