Reference: SKU000001

Brand: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Review(s): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Price ALL700.00
More
In stock
All best sellers
  • Banner

Epika e yjeve te mengjesit, Rudi Erebara
  • Epika e yjeve te mengjesit, Rudi Erebara

Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara

Rating 

Ky është një roman mbi imoralitetin e diktaturës dhe diktatorëve të saj. Diktaturat janë të ndryshme, por grada e mizorisë zakonisht është justifikuar në arsyetimin se dhunën e kanë ushtruar disa njerëz me ushtri ndaj një populli tjetër.

ALL1,200.00
Quantity
In stock

Description

Titulli: Epika e yjeve të mëngjesit
Origjinali: Epika e yjeve të mëngjesit
Gjinia: Roman
Autori: Rudi Erebara
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 592
Pesha: 0.674 kg.
ISBN: 978-9928-06-162-1

Mbi librin

Ky është një roman mbi imoralitetin e diktaturës dhe diktatorëve të saj. Diktaturat janë të ndryshme, por grada e mizorisë zakonisht është justifikuar në arsyetimin se dhunën e kanë ushtruar disa njerëz me ushtri ndaj një populli tjetër.

Kjo vërtetohet përgjatë historisë me shekuj, por të mjaftohem me disa shembuj të shek. XX. Lufta e Parë Botërore, Revolucioni Bolshevik, Lufta e Dytë Botërore, luftërat e ndryshme në ish – Jugosllavi etj, si dhe sot janë krime të një populli ndaj një populli tjetër, ose të një feje ndaj një feje tjetër.

Në Shqipëri, komunistët që vranë më shumë se ushtritë pushtuese të Luftës së Parë, të Luftës së Dytë, edhe në kushte paqeje, një popullsi të çarmatosur, ishin shqiptarë. Burgosën me dhjetëra mijëra, internuan me qindra mijëra, shpronësuan me miliona njerëz.

Kjo katastrofë e llahtarshme, kjo llahtari e llahtarosur, do të thoshte poeti Lasgush Poradeci, ka ndodhur në një vend fare të vogël, me një popullsi fare të vogël, nga një ushtri shqiptarësh mbi shqiptarët.

Nuk ishte asnjë dallim fetar, nuk ishte asnjë dallim etnik, nuk ishte asnjë dallim i theksuar politik. Ishte një ushtri kundër civilëve. Një ushtri, e cila e pa Shqipërinë si plaçkë lufte që ditën e parë që vuri sundimin e saj në të gjithë territorin shqiptar.

Product Details
OMBRA GVG
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews

Write your review

Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara

Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara

Ky është një roman mbi imoralitetin e diktaturës dhe diktatorëve të saj. Diktaturat janë të ndryshme, por grada e mizorisë zakonisht është justifikuar në arsyetimin se dhunën e kanë ushtruar disa njerëz me ushtri ndaj një populli tjetër.

Write your review
You might also like

Reference: SKU001119

Brand: Pika pa Siperfaqe

Vezet e Thellezave, Rudi Erebara

Review(s): 0

Title: Vezët e ThëllëzaveOriginal: Vezët e ThëllëzaveCategory: NovelAuthor: Rudi ErebaraPublisher: Pika pa SipërfaqeYear: 2010Pgs. 338Weight: 0.22 kgISBN: 978-99956-824-9-1

Price ALL600.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2976

Brand: Aleph

Leng argjendi, Rudi Erebara

Review(s): 0

U puqën dy skajet e materies,u ndez një dritë e fortë si dyshim,dhe ne vendosëm të ndahemi,dy lëvozhga që rrojnë,mbi ujë të qetë pasdite.Asgjë nuk u mat me humbjen tonë,asgjë nuk u rrit.

Price ALL600.00
More
In Stock
16 other products in the same category:

Reference: SKU001180

Brand: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Review(s): 0

Title: AksidentiOriginal: AksidentiCategory: NovelAuthor: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2010Pgs. 274Weight: 0.347 kgISBN: 978-99956-87-12-0

Price ALL800.00
More
In stock

Reference: SKU001358

Brand: Te tjere

Sage mbreterore, Shefki Karadaku

Review(s): 0

Title: Sagë mbretëroreOriginal: Sagë mbretëroreCategory: NovelAuthor: Shefki KaradakuPublisher: Globus R.Year: 2004Pgs. 516Weight: 0.62 kg.ISBN: 978-99927-57-72-8

Price ALL750.00
More
In Stock

Brand: Toena

Stinë pandemie, Fatos Kongoli

Review(s): 0

Zëdhënësi i policisë i përligji veprimet e kryera, duke përmendur se përdorimi i gazit lotsjellës- kështu tha ai dhe jo i lëndëve helmuese luftarake – ishte një praktikë e njohur edhe në vendet më të zhvilluara të BE-së, thënë ndryshe Bashkimi Europian. Tek dëgjoja zëdhënësin, vrava mendjen të gjeja se kujt i drejtohej ai; përfaqësuesve të nderuar të...

Price ALL810.00 Regular price ALL900.00
More
In stock