• Banner

Luani dhe njëbrirëshi dhe ese të tjera, George Orwell
  • Luani dhe njëbrirëshi dhe ese të tjera, George Orwell

Luani dhe njëbrirëshi dhe ese të tjera, George Orwell

Ky libër sjell një përmbledhje të eseve të shkrimtarit britanik George Orwell, të shkruara mes viteve 1936 dhe 1946. 

ALL800
Quantity
In stock

Description

Title: Luani dhe njëbrirëshi dhe ese të tjera

Author: George Orwell

Translator: Gjergj Erebara

Publisher: Shtëpia e Librit

Year: 2022

f. 204

Weight: 0.2 kg

ISBN: 978-9928-4728-0-9

This book is in Albanianhttps://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/185-gjergj-erebara

Mbi librin

Ky libër sjell një përmbledhje të eseve të shkrimtarit britanik George Orwell, të shkruara mes viteve 1936 dhe 1946. Eseja Luani dhe njëbrirëshi u shkrua në një kohë kur Britania e Madhe po luftonte dëshpërimisht dhe pothuajse krejt vetëm përballë Gjermanisë Naziste. Kjo është eseja në të cilën Orwell jep disa nga përkufizimet më të mprehta mbi fashizmin, komunizmin dhe demokracinë, si dhe shpalos pikëpamjet e tij për “Socializmin Demokratik” ndërsa jep një pasqyrë konçize të Britanisë së Madhe, të karakteristikave kombëtare si dhe të rolit të saj si fuqi perandorake. 

Esetë e tjera, Të vrasësh një elefant, Kujtime nga libraria, Kufijtë e artit dhe propagandës, Letërsia dhe totalitarizmi, Parandalimi i letërsisë, Shpirti sportiv, Çfarë është fashizmi? dhe Ti dhe bomba atomike vijojnë të mbeten të shumëlexuara dhe të shumëcituara në të gjithë botën. 

Kopertina e pasme

...një aeroplan bombardues është i barabartë në çmim me pesëdhjetë autovetura të vogla, ose tetëdhjetë mijë palë çorape mëndafshi, apo një milion bukë. Dukshëm nuk është e mundur të kesh shumë avionë bombardues pa e ulur standardin kombëtar të jetesës. Luani dhe njëbrirëshi

Ja ku isha unë, njeriu i bardhë me pushkën e tij, duke qëndruar para një turme vendasish të paarmatosur, në dukje aktori kryesor në skenë; por në realitet unë isha vetëm një kukull absurde, që shtyhesha para e pas nga vullneti i këtyre fytyrave të verdha. Perceptova në këtë çast se kur njeriu i bardhë kthehet në tiran, është liria e atij vetë ajo që shkatërrohet. Të vrasësh një elefant

...epokat në të cilat arma dominuese është e shtrenjtë, ose e vështirë për t’u prodhuar, do të jenë epoka të despotizmit, ndërsa ato në të cilat arma dominuese është e lirë dhe e thjeshtë, njerëzit e zakonshëm do të kenë një mundësi. Ti dhe bomba atomike

Një shoqëri totalitare e suksesshme ka gjasa të krijojë një sistem mendimi skizofrenik, në të cilin, ligjet e arsyes së gjithëpranuar që konsiderohen si të vlefshme në jetën e përditshme dhe në disa shkenca ekzakte të caktuara, mund të injorohen nga politikanët, nga historianët dhe nga sociologët. Parandalimi i letërsisë

Kushdo që ndien vlerën e letërsisë, kushdo që sheh rolin qendror që ajo luan në zhvillimin e historisë njerëzore, duhet gjithashtu të shohë nevojën për t’i rezistuar totalitarizmit si një çështje jete apo vdekje, pavarësisht nëse totalitarizmi na imponohet ne apo jo. Letërsia dhe totalitarizmi

Product Details
16 other products in the same category:

Publisher: Papirus

Komunikimi në shoqërinë masive, Artan Fuga

Gjithçka në fakt është komunikim. Njerëzit nuk janë në fillim si të tillë dhe pastaj të nisin të komunikojnë; ne jemi si na ndërton në çdo çast komunikimi me të tjerët. Secili e kupton veten duke e parë me sytë e tjetrit. Edhe i vetmuar, ai është me veten e tij që nuk i ndahet si një "mbi – urë" dhe bisedon pareshtur me të.

Price ALL2,000
More
In Stock

Publisher: Pika pa Siperfaqe

Post-truth, Matthew D’Ankona

Mirë se vini në epokën e post-truthit, koha kur arti i gënjeshtrës po e trondit nga themelet demokracinë. Votimi për Brexit-in; fitorja e Donald Trump-it; refuzimi i shkencës për ndryshimin klimatik; shpifjet për emigrantët – të gjitha këto kanë qenë të bazuara te fuqia për të evokuar ndjenja dhe jo fakte. Jetojmë në një epokë të re, ku teknologjitë...

Price ALL800
More
In stock

Reference: SKU001445

Publisher: UET Press

Hyrje në komunikimin politik, Brian McNair

Më shumë se tetëdhjetë vjet më parë, Walter Lippman vërejti që praktika e demokracisë kishte "marrë kthesë". Procesi demokratik, që katër vjet pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore iu duk me një shtrirje të padëgjuar më parë në historinë e njerëzimit, i shtyu faktorët politikë të përqafonin strategjitë e vetëdijshme të bindjes.

Price ALL1,000
More
In Stock

Reference: SKU001302

Publisher: Papirus

Të shpëtojmë komunikimin, Dominique Wolton

Revolucioni i komunikimit është i vetmi revolucion i këtyre 50 viteve të fundit. Më shumë mesazhe, më shumë shpërndarës, më shumë mesazhmarrës. Më shpejt, më larg... Aktorët e kësaj përmbytjeje jemi ne. Komunikimi ndodhet kudo dhe është gjithnjë e më i pandashëm nga teknikat.

Price ALL700
More
In Stock

Publisher: Te tjere

Mbi televizionin, Pierre Bourdieu

Unë mendoj në fakt se televizioni, përmes mekanizmave të ndryshme që kam munduar t'i shpjegoj me shpejtësi – sepse një analizë më e thellë dhe më sistematike do të kishte marrë më shumë kohë – paraqet një rrezik shumë të madh për sferat e prodhimit kulturor, artin, letërsinë, shkencën, filozofinë, drejtësinë.

Price ALL500
More
In stock
Comments (0)