Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Vjedhja e gjumit mbreteror, Ismail Kadare Shihe të plotë

Vjedhja e gjumit mbreteror, Ismail Kadare

SKU000749

Disponueshëria: Në gjendje

$8.38

Me ulje çmimi!

-15%

$9.86

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Muzgu i perendive te stepes, Ismail Kadare

  Muzgu i...


  Në një atmosferë të denjë për "Vdekje në...

 • Zhurma e ererave te dikurshme, Dritero Agolli

  Zhurma e...


  Pas këtyre vërejtjeve, një ndër pjesëmarrësit,...

 • Aventurat e kapiten Vrungelit, A. Nekrasov

  Aventurat e...


 • Princesha Argjiro, Ismail Kadare

  Princesha...


  Princesha me djep në krahëU vërvit nga kulla...

 • Viti i mbrapshte, Ismail Kadare

  Viti i...


  Ngjarjet e romanit "Viti i mbrapshtë" ndodhin...

 • Ikje nga Bizanti, Pellumb Xhufi

  Ikje nga...


  Titulli i këtij vëllimi shënon një moment të...

 • Jete ne nje kuti shkrepesesh, Fatos Kongoli

  Jete ne nje...


  Diku, në një apartament luksoz, në një prej...

 • Perballe pasqyres se nje gruaje, Ismail Kadare

  Perballe...


  Prej kohësh Ismail Kadare ka shprehur mendimin...

 • Tri kenge zie per Kosoven, Ismail Kadare

  Tri kenge...


  Fusha e Kosovës nën zhegun përvëlues kishte një...

 • Shqiptaret midis Perendimit dhe Lindjes, Eqrem Cabej

  Shqiptaret...


  Kjo ese e përmbledhur mbi letërsinë dhe...

Vazhd.

Titulli: Vjedhja e gjumit mbretërorTregimeAutori: Ismail KadareShtëpia botuese: Onufri200 f.; 21 cm.ISBN 99927-30-74-9Pesha: 0.26 kg Mbi librin Vjedhja e gjumit mbretëror” përfshin disa tregime, si: “Vdekja e gruas ruse”, që trajton temën e gruas ruse, që ka mbetur në Shqipëri pas prishjes së marrëdhënieve shqiptaro-sovjetike; “Lamtumira e së keqes” shpall dhe përgatit tërheqjen e osmanëve jashtë kufijve të tokave shqiptare; “Muri i madh”, që është shkruar gjatë dimrit të vitit 1993, në kronologjinë e veprës vjen “Piramida”, një tjetër ngrehinë mitike në gur; “Kisha e Shën Sofisë” të kujton dysinë e atyre zonave të takimit midis kulturave. Ky tregim është shkruar në pranverën e vitit 1994 në Shqipëri, ku, meqë ateizmi zyrtar është braktisur, fetarët kërkojnë t’i dyfishojnë shpirtrat; “Vjedhja e gjumit mbretëror”, ka një pjesë të lidhur me “Pallatin e Ëndrrave”. Nëse ky tregim u shkrua në pranverë të vitit 1995, ideja zë fill para nja dhjetë vjetësh, në çastin kur pasardhësi i Enver Hoxhës, Ramiz Alia kishte hipur në fronin e Shqipërisë etj.

 • Autori Ismail Kadare