Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Prilli i thyer, Ismail Kadare Shihe të plotë

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Info shtesë

SKU000660

Disponueshëria: Ne gjendje

Ky është ekzemplari i fundit!

$8.38

Me ulje çmimi!

-15%

$9.86

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Njeqind vjet vetmi, Gabriel Garsia Markes

  Njeqind vjet...


  Është një roman plot me teprime gjeniale, me...

 • Spinoza, Nje hyrje e shkurter, Roger Scuton

  Spinoza, Nje...


  Me sintezën e tij të metodës gjeometrike,...

 • Preja e nje martese te lodhur, Rudina Xhunga

  Preja e nje...


  “Preja e një martese të lodhur” është një roman...

 • Ca pika shiu rane mbi qelq, Ismail Kadare

  Ca pika shiu...


  Ca pika shiu ranë mbi qelq” është përmbledhje...

 • Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Kryqtari i Fundit, Virgjil Kule

  Gjergj...


  Sipas një radhitjeje strikte të dokumentave,...

 • Gjenealogjia e Ali Pashe Tepelenes, Dorian Koci

  Gjenealogjia...


  "Gjenealogjia e Ali Pashë Tepelenës", është një...

 • Princi i vogel, Antoine De Saint-Exupery

  Princi i...


  “Princi i vogël”, vepra e fundit e autorit të...

 • Aksidenti, Ismail Kadare

  Aksidenti,...


  Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij...

 • Lulet e ftohta te marsit, Ismail Kadare

  Lulet e...


  "Lulet e ftohta të marsit" është vepra më e...

 • Frojd, Nje hyrje e shkurter, Anthony Storr

  Frojd, Nje...


  Zigmund Frojdi revolucionarizoi mënyrën me të...

Vazhd.

Titulli: Prilli i thyer
Origjinali: Prilli i thyer
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Fq. 200
Pesha: 0.261 kg.
ISBN: 978-99927-53-50-1

Mbi librin

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."Në rrafshnaltën ku udhëtojnë Besian Vorpsi dhe gruaja e tij kjo mundësi është një realitet shumëshekullor.

Kadare e ka vendosur kuadrin e romanit të tij në krahinën e Mirditës, një rrafshnaltë e izoluar nga pjesa tjetër e vendit, pa rrugë të denja për këtë emër, dhe bastion katolik e tradicionalist.
Këtu, në këtë atelie të tragjedisë shkrimtari ka përqendruar karakteristikat e kanunit (domethënë canon, e drejta zakonore) të shumë krahinave të veriut e të lindjes, të marra nga përshtypjet e mbledhura gjatë qëndrimit të tij në veri, në fund të viteve '70.

Kështu, personazhi i Ali Binakut është huajtur nga realiteti: Binak Aliu, që është emri i tij i vërtetë, ishte një nga figurat e shquara të Verilindjes së Shqipërisë në fund të shekullit XIX. Meqenëse ne kemi të bëjmë me një kanun të ngjeshur, të pasuruar, tragjedia ka të gjitha mjetet e mundshme për t'u shprehur. Romani ilustron nenet më të shquara zakonore të këtij kanuni të tmerrshëm.

 • Autori Ismail Kadare