Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Piramida, Ismail Kadare Shihe të plotë

Piramida, Ismail Kadare

Arkeolog i diktaturës, Kadareja zbërthen hieroglifet e tmerrit, që tiranët e të gjitha ngjyrave u kanë damkosur në trup viktimave të tyre. është më makiavelike se Makiaveli vetë. - Andre Clavel, L'Evenement du Jeudi. Një libër me rëndësi të pamohueshme dhe ambicion superb.

Info shtesë

SKU000215

Disponueshëria: Ne gjendje

$4.51

Me ulje çmimi!

-36%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Gruaja ne kafe, Diana Culi

  Gruaja ne...


  Shkrimtarja Diana Culi sjell në romanin e saj...

 • Aventurat e Lizes ne Boten e Cudirave, Lewis Carroll, pershtatje per femije

  Aventurat e...


  -Ne të gjithë jemi të çmendur, - tha Macja. –...

 • Vjedhesit e eres, Bahri Myftari

  Vjedhesit e...


  Ka shkrimtarë të cilët gjatë jetës së tyre...

Titulli: Piramida
Origjinali: Piramida
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2010
Fq. 140
Pesha: 0.26 kg.
ISBN: 978-99956-87-14-4

Mbi librin

Arkeolog i diktaturës, Kadareja zbërthen hieroglifet e tmerrit, që tiranët e të gjitha ngjyrave u kanë damkosur në trup viktimave të tyre. është më makiavelike se Makiaveli vetë. - Andre Clavel, L'Evenement du Jeudi. Një libër me rëndësi të pamohueshme dhe ambicion superb.

Parabola si kjo, që bashkon të arsyeshmen dhe të tejarsyeshmen, ç'është e vërteta gjenden rrallë në këtë shekull. Në këtë fazë të krijimtarisë suaj, keni ndjerë nevojën e përndritjes si te Rimbauld apo të përmasës faustiane si te Goethe?

Sa kohë ju është dashur ta bluani në kokë këtë lëndë kaq të rëndë e solemne? A s'ju habiti dhe ju vetë suksesi i kësaj vepre në Francë, vend zakonisht moskuptues për të tilla fantazmagori sipërane? Piramida është për mua një libër të cilit s'i luan dot një presje e s'e kundërshton dot kush.

 • Autori Ismail Kadare