Kategoritë

Botuesit

Autorët

Totemi dhe tabuja, Zigmund Frojd Shihe të plotë

Totemi dhe tabuja, Zigmund Frojd

"Një ditë vëllezërit e dëbuar u bashkuan, vranë dhe hëngrën të atin, gjë që i dha fund ekzistencës së hordhisë atërore". Kështu e përmbledh Frojdi "mitin e madh shkencor", me anën e të cilit ai kërkon të shpjegojë lindjen e njerëzimit.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Totemi dhe tabuja
Origjinali: Totem und tabu
Gjinia: Psikologji
Autori: Zigmund Frojd
Shqipëroi: Myfti Mushi
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2006
Fq. 218
Pesha: 0.245 kg.
ISBN: 978-99943-726-9-6

Fragment nga libri

"Një ditë vëllezërit e dëbuar u bashkuan, vranë dhe hëngrën të atin, gjë që i dha fund ekzistencës së hordhisë atërore". Kështu e përmbledh Frojdi "mitin e madh shkencor", me anën e të cilit ai kërkon të shpjegojë lindjen e njerëzimit.

Duke u mbështetur mbi një material të pasur antropologjik, gjuhësor e klinik, Frojdi këtu synon ta interpretojë psikologjinë kolektive nëpërmjet psikoanalizës, duke e bërë atë kësisoj teorinë universale të njerëzimit.

Në veprën "Totemi dhe tabuja" parashtrohen parimet themelore të psikoanalizës në përgjithësi.