Kategoritë

Botuesit

Autorët

Te kesh apo te jesh, Erich Fromm Shihe të plotë

Te kesh apo te jesh, Erich Fromm

Lulëzimi i kulturës së Mesjetës së Vonë lidhet me atë që njerëzit i frymëzonte më shumë: shembulli i Qytetit të Zotit. Lulëzimi i shoqërisë së sotme lidhet me faktin se njerëzit i ka frymëzuar modeli i Qytetit Tokësor të Përparimit.

Info shtesë

SKU001206

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$7.39

Me ulje çmimi!

-30%

$10.56

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Frika prej dijes, Paul Boghossian

  Frika prej...


  "Frika prej dijes" ka fituar një Choice Award...

 • Arti i te pleqeruarit, Ciceroni

  Arti i te...


  Thuhet se pleqëria e largon njeriun nga jeta...

 • Keshilla per jeten, Arthur Shopenhauer

  Keshilla per...


  “Këshilla për jetën” është një nga veprat më të...

Titulli: Të kesh apo të jesh
Origjinali: To have or to be
Gjinia: Psikologji
Autori: Erich Fromm
Shqipëroi: Afërdita Stefani
Shtëpia botuese: Phoenix
Viti: 2001
Fq. 240
Pesha: 0.391 kg.
ISBN: 978-99927-42-23-2

Fragment nga libri

Lulëzimi i kulturës së Mesjetës së Vonë lidhet me atë që njerëzit i frymëzonte më shumë: shembulli i Qytetit të Zotit. Lulëzimi i shoqërisë së sotme lidhet me faktin se njerëzit i ka frymëzuar modeli i Qytetit Tokësor të Përparimit.

Megjithatë, në shekullin tonë, ky model është kthyer në modelin e Kullës së Babelit, e cila, tashmë, ka filluar të rrëzohet dhe në gërmadhat e së cilës, në fund të fundit, do të vdesin, do të shkatërrohen të gjihtë dhe gjithçka.

Dhe, nëqoftëse Qyteti i Perëndisë dhe Qyteti i Tokës, janë teza dhe antiteza, atëherë alternativa e re ndaj kaosit është sintza e re: sinteza midis bërthamës së re shpirtërore të Mesjetës së Vonë dhe arritjeve të mendimit racional e të shkencës, i filluar që prej periudhës së Rilindjes. Kjo sintezë formon Qytetin e Qenies.