Kategoritë

Botuesit

Autorët

E kuqja eshte blu, poezi, Edoardo Sanguineti Shihe të plotë

E kuqja eshte blu, poezi, Edoardo Sanguineti

Edoardo Sanguineti është një nga emblemat e poezisë dhe kulturës jo vetëm të neomodernitetit italian, por edhe më gjerë. Ai është poet i përtejavanguardës, kulturolog i shumëfishtë dhe autor i një serie tekstesh poetike, narrative e teatrale.

Info shtesë

SKU000169

Disponueshëria: Ne gjendje

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Inkuizicionet e tjera, Jorge Luis Borges

  Inkuizicione...


  Shkrimtari argjentinas, Jorge Luis Borges...

 • Ujku i Stepes, Hermann Hesse

  Ujku i...


  Çfarë është Ujku i Stepës i Hermann Hesse-s:...

 • Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

  Dite te qeta...


  "Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet...

Titulli: E kuqja është blu
Origjinali: Il rosto è blu
Gjinia: Poezi
Autori: Edoardo Sanguineti
Shqipëroi: Silvana Leka
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2005
Fq. 88
Pesha: 0.143 kg.
ISBN: 978-99943-695-9-8

Mbi autorin

Edoardo Sanguineti është një nga emblemat e poezisë dhe kulturës jo vetëm të neomodernitetit italian, por edhe më gjerë. Ai është poet i përtejavanguardës, kulturolog i shumëfishtë dhe autor i një serie tekstesh poetike, narrative e teatrale, i mjaft studimeve kritike, eseve dhe komenteve letrare e kulturologjike siç janë ato mbi Danten, Pascoli – n etj.

Sanguineti është gjithashtu autor i antologjisë sfiduese "Poezia italiane e nëntëqindës", si dhe përkthyes i Euripidit, Senekës, Xhojsit etj. Veprat e tij më të rëndësishme poetike janë "Laborintus" (me të cilën nis neoavanguardia në poezinë italian), "Opus metricum" dhe "Erotopaegnia", "Triperuna", "Nga Purgatori në Ferr", seria poetike "Reisebilder", "K. dhe gjëra të tjera", "Postkarten" etj.