Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Enver Hoxha, Blendi Fevziu Shihe të plotë

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Info shtesë

SKU001740

Disponueshëria: Ne gjendje

$11.98

Me ulje çmimi!

-15%

$14.09

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
  • Udhetari, Sabri Godo

    Udhetari,...


    Në prozën e Sabri Godos dëshmohet dhuntia e...

  • Shqiptaret, Mithat Frasheri

    Shqiptaret,...


    Titulli: ShqiptarëtLes Albanais dans leur pays...

  • Shtepia e Mallit, Eqrem Basha

    Shtepia e...


    Eqrem Basha i ka ofruar përherë lexuesit “…një...

  • Durresi, guida turistike-praktike e qytetit

    Durresi,...


    Titulli: Durrësi - guida turistike e...

  • Mos ik, o ma, Edmond Tupja

    Mos ik, o...


    Titulli: Mos ik, o maAutor: Edmond TupjaShtëpia...

  • Libri i bardhe, Enkelejd Lamaj

    Libri i...


    Dikush zbulon një jetë tjetër, ose diçka të...

  • Shkelzen Maliqi - Shembja e Jugosllavise, Baton Haxhiu

    Shkelzen...


    Libri i Shkëlzen Maliqit, një dialog me Baton...

  • Letersia shqipe: nje histori e shkurter, Robert Elsie

    Letersia...


    Në nivel ndërkombëtar, tema e letërsisë shqipe...

  • Te vertetat e fshehura, Incidenti i Kanalit te Korfuzit, Paskal Milo

    Te vertetat...


    "Të vërtëtat e Fshehura të kanalit të Korfuzit"...

  • Baulja e babait, Orhan Pamuk

    Baulja e...


    Unë shkruaj sepse kam dëshirë të shkruaj....

Vazhd.

Titulli: Enver Hoxha, e para biografi e bazuar në dokumentet e arkivit personal dhe në rrëfimet e atyre që e njohën
Origjinali: Enver Hoxha, e para biografi e bazuar në dokumentet e arkivit personal dhe në rrëfimet e atyre që e njohën
Gjinia: Histori
Autori: Blendi Fevziu
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2014
Fq. 398
Pesha: 0.497 kg.
ISBN: 978-99956-39-35-8

Mbi librin

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Madje, ndryshe nga shumë diktatorë të tjerë, ai jo vetëm e shoqëroi trukimin e historisë me eleminimin e dëshmitarëve dhe të njerëzve që kishte pasur afër, atyre që nuk do t'ia pranonin trillet, por e nisi këtë trukim shumë herët, jo kur u ngjit në piedestal, as kur u bë njeriu më i fortë i vendit. Ai i nisi trukimet dhe eleminimet që në vitet e para të karrierës së tij në Partinë Komuniste të Shqipërisë, që kur ishte ende ilegal, ende në kërkim dhe ende pa e pasur pushtetin që arriti ta ketë më pas.

Pas viteve 90', dëshira për ta treguar historinë e Enver Hoxhës dhe të karrierës së tij ashtu siç ishte, reale, shpesh i zhyti rrëfimtarët në kurthin e kalimit të cakut, të denigrimit pa shkak dhe të memuaristikës së diktuar nga zhvillimet e ditës. Enver Hoxhën u orvatën ta zhdukin nga çdo piedestal, duke u nisur nga pyetjet bazike: A kishte qenë ai realisht komunist? A kishte qenë ai i pari i Partisë apo e kishte uzurpuar Partinë që mori pushtetin në dorë? Pothuajse ashkush nuk pati kthjelltësinë të kuptonte se e gjitha kjo kishte pak rëndësi.

Enver Hoxha iu imponua lëvizjes komuniste, shfrytëzoi problemet dhe grindjet në gjirin e saj, lëvizi me talent spikatës mes liderëve të zhurmshëm të kohës, u ngjalli atyre besim, iu imponua, doli në krye dhe, më pas, i eleminoi një nga një.

Komente mbi librin

“Nga ky libër kam mësuar për çudinë time, mjaft gjëra që mendoja se i dija por që në të vërtetë nuk i kam ditur, ose i kam ditur por jo kaq të qarta dhe kaq të dokumentuara.”

Ismail Kadare, shkrimtar

“Në një mjedis ku ka sundimin e vet edhe kultura e thashethemet, Blendi Fevziu i është ruajtur me shumë kujdes dhe i ka qëndruar larg asaj kulture. Mendoj se kjo është falë profilit të Blendi Fevziut si gazetar.”

Aure Plasari, ish Drejtor i Bibliotekës Kombëtare

“Libri i Blendi Fevziut, një gazetar i njohur shqiptar, është përpjekja e pare serioze për të rrëfyer jetën e Hoxhës sipas arkivave shqiptare! Një ekonomist i njohur tha se e lexoi librin në dy ditë dhe se ai mund të titullohej: “Njeriu që vrau gjithë miqtë!”

Tim Judah, The Economist

“Autori ka paraqitur në mënyrën më të dokumentuar mizoritë e tij për të mbajtur pushtetin. Mendoj se ky libër hedh dritë mbi bazë dokumentesh, gjer sot, asnjë të përgënjeshtruar. Kush ishte Enver Hoxha? Një vrasës që në vitet e apra të karrierës së tij politike. Një diktator i egër, i cili eliminoi një nga një bashkëpunëtorët dhe shokët e tij.”

Sali Berisha, ish – Kryeministër i Shqipërisë

  • Autori Blendi Fevziu