Kategoritë

Botuesit

Autorët

Lufta nuk ka fytyre gruaje, Svetllana Aleksievic Shihe të plotë

Lufta nuk ka fytyre gruaje, Svetllana Aleksievic

Lufta "grarishte" ka ngjyrat e veta, aromat e veta, ndriçimin e vet dhe hapësirën e vet të ndjenjave. Fjalët e veta. Në të nuk ka heronj dhe veprime të pabesueshme, por thjesht njerëz, të cilët kryejnë veprime njerëzish jonjerëzore.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$16.90

Me ulje çmimi!

-20%

$21.13

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Rebelimi i Robotit, David Icke

  Rebelimi i...


  Ne jetojmë në një botë e cila është sunduar në...

 • Kohe e dores se dyte, Svetllana Aleksievic

  Kohe e dores...


  Kërkoj një gjuhë. Njeriu ka shumë gjuhë: gjuha...

 • Lutja e Cernobilit, Svetllana Aleksievic

  Lutja e...


  Ky libër, në fakt, nuk është për Çernobilin,...

Titulli: Lufta nuk ka fytyrë gruaje
Origjinali: У войны не женское лицо
Gjinia: Roman
Autori: Svetllana Aleksieviç
Shqipëroi: Xhimi Lazri
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2016
Fq. 364
Pesha: 0.516 kg.
ISBN: 978-9928-203-30-4

Fragment nga libri

Lufta "grarishte" ka ngjyrat e veta, aromat e veta, ndriçimin e vet dhe hapësirën e vet të ndjenjave. Fjalët e veta. Në të nuk ka heronj dhe veprime të pabesueshme, por thjesht njerëz, të cilët kryejnë veprime njerëzish jonjerëzore.

Dhe vuajnë jo vetëm njerëzit, por edhe toka, edhe zogjtë, edhe pemët. Të gjithë ata që jetojnë bashkë me ne në tokë. Vuajnë pa folur, çka është edhe më e tmerrshme. Po përse? – e kam pyetur veten më se njëherë.

Përse gratë, duke mbajtur dhe mbrojtur vendin e punës në një botë krejtësisht mashkullore, nuk mbrojtën dot edhe historinë e tyre? Fjalët e tyre, ndjenjat e tyre? Nuk i besuan vetes. Neve na është fshehur një botë e tërë. Lufta e tyre ka mbetur e panjohur...