Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Shqiptaret midis Perendimit dhe Lindjes, Eqrem Cabej Shihe të plotë

Shqiptaret midis Perendimit dhe Lindjes, Eqrem Cabej

Kjo ese e përmbledhur mbi letërsinë dhe kulturën shqiptare, e shkruar gati 70 vjet më parë, konsiderohet akoma edhe sot si një tekst themeltar për kuptimin dhe shpjegimin e historisë dhe mentalitetit shqiptar.

Info shtesë

SKU000219

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$7.79

Me ulje çmimi!

-15%

$9.16

Porosite tani

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Një jete ne dashuri, Mynever Shuteriqi

  Një jete ne...


  Në katedër zuri vend një djalë i ri, me një...

 • Lumi i Vdekur, Jakov Xoxa

  Lumi i...


  Koha, atë mëngjes, aty qante, aty qeshte....

 • Flijimi per lirine, Jakup Krasniqi

  Flijimi per...


  Ky libër, që po botohet me rastin e 20 -...

 • Arshi Pipa, njeriu dhe vepra, Uran Kalakulla

  Arshi Pipa,...


  "Besoj se Shqiperia do te jete me te vertet e...

 • Pallati i Endrrave, Ismail Kadare

  Pallati i...


  "Pallati i Ëndrrave" është një nga romanet...

 • Lekura e qenit, Fatos Kongoli

  Lekura e...


  Një histori dashurie e rishfaqur në tri breza,...

 • Edhe te cmendurit fluturojne, Mehmet Kraja

  Edhe te...


  Vepra e Mehmet Krajës, e përbërë nga dhjetëra...

 • Tri kenge zie per Kosoven, Ismail Kadare

  Tri kenge...


  Fusha e Kosovës nën zhegun përvëlues kishte një...

 • Saga e nji dite, Lisandri Kola

  Saga e nji...


  Lisandri Kola, i lindur në Shkodër më 12 maj...

 • Nostalgjia, Milan Kundera

  Nostalgjia,...


  Irena e Jozefi, të njohur dikur në Pragë, pa...

Vazhd.

Titulli: Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes
Origjinali: Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes
Gjinia: Ese
Autori: Eqrem Çabej
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 2006
Fq. 128
Pesha: 0.185 kg.
ISBN: 978-99927-33-72-1 

Mbi librin

Kjo ese e përmbledhur mbi letërsinë dhe kulturën shqiptare, e shkruar gati 70 vjet më parë, konsiderohet akoma edhe sot si një tekst themeltar për kuptimin dhe shpjegimin e historisë dhe mentalitetit shqiptar.

Në kapituj të shkurtër, por intensive që trajtojnë elementet e ndryshëm që influencojnë formimin e karakterit të një populli dhe kulturës së tij, autori përshkruan karakteristikat gjeografike të vendit, diskuton origjinën e emrit të popullit, forcat centrifuge në karakterin shqiptar dhe influencat e huaja, d.m.th çdo gjë që e bën Shqipërinë një udhëkryq mes lindjes dhe perëndimit.

Analizohen fiset e veriut dhe të jugut, zonat tradicionale të maleve dhe bashkimi kombëtar, për të arritur në konkluzione interesante dhe me vlerë rreth folklorit dhe letërsisë. Eseja shënon perspektiva të rëndësishme për studimin e këtij vendi dhe të popullit te tij, studim që edhe sot e kësaj dite ngelet për t'u plotësuar në pjesën më të madhe.