Kategoritë

Botuesit

Autorët

Legjendat me te bukura Vell. 2, Arian Leka Shihe të plotë

Legjendat me te bukura Vell. 2, Arian Leka

Në vëllimin e dytë të Legjendave flitet për heronjtë mitologjikë, të cilëve s’u mbeti gjurmë tjetër veç bëmave dhe emrit, lavdisë dhe veprave të mira që ata vinin mbi gjithçka. Ata ishin të gjithë bij perëndish, u ngjanin perëndive në shpirt, në shtat e në pamje.

Info shtesë

SKU000125

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.63

Me ulje çmimi!

-20%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Libri i bardhe, Enkelejd Lamaj

  Libri i...


  Dikush zbulon një jetë tjetër, ose diçka të...

 • Duke pritur Godone, Oh ato dite te bukura, Samuel Beckett

  Duke pritur...


  Samuel Beketi shkon tek më e mira. Nuk dua të...

 • Dinastia shqiptare qe sundoi Misirin 1805-1952, Dr. Faruk Borova

  Dinastia...


  Gjatë qëndrimit tim në Kajro (1993-1997) si...

Titulli: Legjendat më të bukura, vëllimi i dytë
Origjinali: Legjendat më të bukura, vëllimi i dytë
Gjinia: Përralla, legjenda
Autori: Arian Leka
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 240
Pesha: 0.244 kg
ISBN: 978-99943-60-46-8

Mbi librin

Në vëllimin e dytë të legjendave flitet për heronjtë mitologjikë, të cilëve s'u mbeti gjurmë tjetër veç bëmave dhe emrit, lavdisë dhe veprave të mira që ata vinin mbi gjithçka. Ata ishin të gjithë bij perëndish, u ngjanin perëndive në shpirt, në shtat e në pamje.

Heronjtë nuk trashëguan prej etërve pavdekësinë, por jetën e bujshme e të mbushur me zulmë dhe trimëri, si për të na dhënë shëmbëlltyra dhe vetëdijen se jeta, kur pasurohet me vepra, është edhe më e vyer se pavdekësia. Ata ishin të vdekshëm, por i pavdekshëm ishte njerëzimi që ruajti kujtimin e tyre.