Kategoritë

Botuesit

Autorët

Inkuizicionet e tjera, Jorge Luis Borges Shihe të plotë

Inkuizicionet e tjera, Jorge Luis Borges

Shkrimtari argjentinas, Jorge Luis Borges (1899-1986) u bë një nga figurat më të famshme të letërsisë së shekullit XX. falë poezive, letërsisë së tij sfiduese dhe origjinale. Në shkrimet e tij Borgesi krijoi një botë fantastike, krejtësisht subjektive dhe thellësisht metafizike.

Info shtesë

SKU000148

Disponueshëria: Ne gjendje

Ky është ekzemplari i fundit!

$6.76

Me ulje çmimi!

-20%

$8.45

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Femija i peste, Doris Lessing

  Femija i...


  Harieta dhe David Lovat duan të njëjtat gjëra:...

 • Dite te qeta ne Klishi, Henri Miller

  Dite te qeta...


  "Ditë të qeta në Klishi" është një nga romanet...

 • Europa Ballkanike, Bernard Lory

  Europa...


  Vendet ballkanike nuk është se i drejton ndonjë...

Titulli: Inkuizicionet e tjera
Origjinali: Otras inquisiciones
Gjinia: Ese
Autori: Jorge Luis Borges
Shqipëroi: Astrit Cani
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2005
Fq. 224
Pesha: 0.241 kg
ISBN: 978-99943-741-5-X

Mbi autorin

Shkrimtari argjentinas, Jorge Luis Borges (1899-1986) u bë një nga figurat më të famshme të letërsisë së shekullit XX. falë poezive, letërsisë së tij sfiduese dhe origjinale. Në shkrimet e tij Borgesi krijoi një botë fantastike, krejtësisht subjektive dhe thellësisht metafizike.

Teksa përshkruante punën e tij, Borgesi shkruante: "Unë nuk jam as mendimtar as moralist, por thjesht një njeri i letrave, që respekton sistemin e të menduarit, i shkruan mendimet e tij në atë formë letërsie, të cilën ne e quajmë filozofi."

Jorge Luis Borges lindi në Buenos Aires, u shkollua në Zvicër dhe për një kohë të shkurtër jetoi në Spanjë. Më 1921 ai u kthye në Argjentinë, ku krijoi periodikë të ndryshëm me letërsi dhe filozofi, si dhe botoi poezi lirike me temë nga historia e Argjentinës.

Krijimtaria e tij poetike përmbledh: "Fervor de Buenos Aires", "Luna de enfrente", "Cuarderno San Martìn". Më 1930, Borges kaloi nga shkrimi i poezive në rrëfime të shkurtra për të cilat ai është shumë i njohur. Disa prej botimeve të tij janë: "Ficciones", "El Aleph", "El libro de los seres imaginarios", "El informe de Brodie" etj. Gjithashtu, Borges shkroi edhe letërsi filozofike dhe ese ku mund të përmendim botimin e eseve "Otras inquisiciones".