Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Edipi Mbret, Sofokliu Shihe të plotë

Edipi Mbret, Sofokliu

Sofokliu, jeta e të cilit mbulon pothuaj të gjithë shekullin e V-të (496 - 406 para Krishtit), ështëkronologjikisht i dyti poet i madh i Greqisë së Vjetër ndërmjet Eskilit dhe Euripidit. Nga vepra e pasur dhe e larmishme e Sofokliut nuk ka shpëtuar veç një pjesë e tij e vogël dhe ajo vetëm nga dramat e tij.

Info shtesë

SKU000786

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$4.79

Me ulje çmimi!

-15%

$5.63

Porosite tani
ProduktNga (sasia)Ulja
Edipi Mbret, Sofokliu3 --$0.28

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Zonja e Zeze Nexhmije Hoxha, Fahri Balliu

  Zonja e Zeze...


  ...në galerinë e errät Gadishulli ynë ballkanik...

 • Odiseja, Homeri

  Odiseja, Homeri


  "Poemat homerike "Iliada" dhe "Odiseja" s'janë...

 • Kater stinet, Naim Frasheri

  Kater...


  Titulli: Katër stinëtAutori: Naim...

 • Shtate endrrat e Shqiperise, Hafiz Ali Korca

  Shtate...


  Midis hoxhallarëve të përndjekur nga...

 • Rrno vetem per me tregue, At Zef Pllumi

  Rrno vetem...


  Gjithë shoqëria shqiptare ka nevojë për këtë...

 • Vargjet e lira, Novelat e qytetit te Veriut, Migjeni

  Vargjet e...


  Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla,...

 • Histori kurre e shkrueme, At Zef Pllumi

  Histori...


  Të botuara veçmas ose në organe si revista...

 • Legjenda e kaloresit te Skenderbeut, Gaqo Bushaka

  Legjenda e...


  Gaqo Bushaka është një nga autorët më të...

 • Fjale te arta te njerezve te medhenj, Mbledhur nga Arian Puto

  Fjale te...


  TitulliFjalë të arta të njerëzve të...

 • Iliada, Homeri

  Iliada, Homeri


  Ngjarjet e "Iliadës" janë vendosur në vitin e...

Vazhd.
Titulli: Edipi mbretGjinia: TragjediAutori: SofokliuShqipëroi: Sotir PapahristoShtëpia botuese: AlmeraViti: 2008Fq. 128Pesha: 0.15 kgISBN: 978-99956-20-59-5 Mbi autorin Sofokliu, jeta e të cilit mbulon pothuaj të gjithë shekullin e V-të (496 - 406 para Krishtit), ështëkronologjikisht i dyti poet i madh i Greqisë së Vjetër ndërmjet Eskilit dhe Euripidit. Nga vepra e pasur dhe e larmishme e Sofokliut nuk ka shpëtuar veç një pjesë e tij e vogël dhe ajo vetëm nga dramat e tij. Konkretisht nga njëqind e njëzet e tre tragjedi dhe drama satirike, që ia njeh tradita aleksandrine, në duart tona mezi kanë mbërritur shtatë tragjedi, që i përkasin të gjitha siç duketperiudhës së pjekurisë dhe të pleqërisë së krijimtarisë poetike të Sofokliut (Ajaksi, Elektra, Edipi Mbret, Antigona, Trakinëset, Filokteti, Edipi në Kolon). Në tragjeditë e Sofokliut sikurse edhe të dy tragjedianëve të tjerë të antikitetit bëhet fjalë për personazhe që ishin heronj të Luftës së Trojës apo që kanë lidhje me heronjtë e kësaj Lufte.