Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Hamleti, Uiliam Shekspir Shihe të plotë

Hamleti, Uiliam Shekspir

Fokusi i Shekspirit në këtë konflikt ishte një shmangie revolucionare nga tragjeditë bashkëkohore mbi hakmarrjen, të cilat ishin të prira t'i dramatizonin grafikisht në skenë aktet e dhunshme dhe në të theksohet më shumë dilema e heroit sesa veprimet e përgjakshme.

Info shtesë

SKU000793

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.98

Me ulje çmimi!

-15%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Shkaba, Ismail Kadare

  Shkaba,...


  Shkaba është shkruar në verën e vitit 1995, në...

 • Paqe me cdo kusht, Iain King, Whit Mason

  Paqe me cdo...


 • Nata me hene, Ismail Kadare

  Nata me...


  Kur Ismail Kadare shkroi "Nata me hënë"...

 • Romeo dhe Zhulieta, Uiliam Shekspir

  Romeo dhe...


  Temën e dashurisë Shekspiri e ka trajtuar në...

 • Makbethi, Uiliam Shekspir

  Makbethi,...


  Komentues të tjerë argumentojnë se megjithëse...

 • Kohe per te vrare, John Grisham

  Kohe per te...


  Jeta e një vogëlusheje 10-vjeçare,...

 • Te thuash po, Roger Fisher, William Urry, Bruce Patton

  Te thuash...


  "Të thuash "po" ju ofron një strategji të...

 • Omerta, Mario Puzzo

  Omerta,...


  Bosi plak, Rajmondo Aprile, tashmë i lodhur,...

 • Shqipja totalitare, Ardian Vehbiu

  Shqipja...


  Deri më tash, analizat me natyrë semantike të...

 • Vrasje makabre, Agatha Christie

  Vrasje...


  Një vrasës serial gjendet i lirë dhe priret t'i...

Vazhd.

Titulli: Hamleti, princi i Danimarkës
Origjinali: Hamlet, prince of Denmark
Gjinia: Tragjedi
Autori: Uiliam Shekspir
Shqipëroi: Fan S. Noli
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2005
Fq. 248
Pesha: 0.34 kg
ISBN: 978-99943-32-77-5

Mbi librin

Hamleti, pa dyshim, është tragjedia më e famshme në gjuhën angleze. E shkruar ndoshta në vitin 1601 ose 1602, kjo tragjedi përbën një moment domethënës në zhvillimin dramatik të Shekspirit; dramaturgu e arrit pjekurinë artistike në këtë vepër përmes përshkrimit brilant të luftës së heroit mes dy forcave të kundërta: ndershmërisë morale dhe nevojës për të shpaguar vrasësin e babait.

Fokusi i Shekspirit në këtë konflikt ishte një shmangie revolucionare nga tragjeditë bashkëkohore mbi hakmarrjen, të cilat ishin të prira t'i dramatizonin grafikisht në skenë aktet e dhunshme dhe në të theksohet më shumë dilema e heroit sesa veprimet e përgjakshme. Gjenia e dramaturgut është e dukshme gjithashtu edhe në transformimet e burimeve letrare të tragjedisë, veçanërisht Ur – Hamletin bashkëkohor, në një tragjedi të jashtëzakonshme.

Ur – Hamleti apo Hamleti origjinal, është një tragjedi e humbur për të cilën studiuesit mendojnë se ishte shkruar disa dekada përpara Hamletit të Shekspirit, duke siguruar pjesën më të madhe të kontekstit dramatik për tragjedinë e mëvonshme. Dokumentime të shumta të shekullit të XVI – të dëshmojnë për ekzistencën e Ur – Hamletit, me disa referenca që ia atribuojnë krijimin e saj Thomas Kyd – it, autorit të The Spanish Tragedy.

Të tjera burime kryesore që u përdorën nga Shekspiri ishin Historia Danicae e Saxo Gramaticus (rreth vitin 1200), e cila paraqet një legjendë popullore me një subjekt të ngjashëm me Hamletin dhe Historie Tragiques, Extraicts des Oeuvres Italiennes de Bandel (7 volume, 1559 – 1580), që jep një variant më të zgjeruar të historisë që tregohet nga Historia Danicae. Bazuar në këto burime, Shekspiri krijoi Hamletin, një vepër letrare jashtëzakonisht të pasur dhe komplekse që vazhdon t'u japë kënaqësi si lexuesve ashtu edhe spektatorëve me morinë e kuptimeve dhe të interpretimeve të saj.