Kategoritë

Botuesit

Autorët

Perralla magjike Shihe të plotë

Perralla magjike

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

Info shtesë

2652

Disponueshëria: Ne gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Histori me lodra, Perralla per femije

  Histori me...


  Ashtu si ju, lodrat gëzohen e lumturohen,...

 • Kronike ne gur, Ismail Kadare

  Kronike ne...


  Kronikë në gur" afirmohet menjëherë si vepër...

 • Shqiperia dhe Kosova ne Ngjyra 1913. Album fotografik

  Shqiperia...


  Në vitin 1895, bankieri dhe bamirësi francez...

Titulli: Përralla magjike (kopertinë e trashë)
Origjinali: Përralla magjike
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Taulant Tafa, Eri Tafa
Shtëpia botuese: Vëllezërit Tafa
Viti: 2012
Fq. 140
Pesha: 0.963 kg
ISBN: 978-99956-96-25-2

Mbi librin

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Bambi", "Hirushja", "Piter Pani", "Maçoku me çizme", "Bukuroshja e fjetur" dhe "Tre derrkucët".

Fragmente nga libri

Bambi

Kishte ndodhur diçka e mrekullueshme në thellësi të pyllit. Kishte lindur Bambi, drenushi i vogël i Drerit të Madh, Mbretit të Pyllit.
-Ti je princ, - i pëshpëriti Mama Drenusha, ndërsa e pëkëdhelte në hundë Bambin. Kushdo që vinte e ledhatonte dhe i falte dhurata.

Hirushja

Na ishte njëherë një vajzë jetime. Ajo jetonte me njerkën dhe dy vajzat e saj. Jetimja e vogël bënte të gjitha punët e shtëpisë dhe e mbulonte hiri. Nga hiri që e mbulonte e thërrisnin Hirushe. Edhe pse e mbulonte hiri, ajo ishte shumë e bukur, ndërsa vajzat e njerkës ishin të shëmtuara dhe zemërzeza.

Piter Pani

Nuk mund të gjendej shtëpi më e gëzueshme se ajo e Darlingëve. Aty zhurmonin tre fëmijë çamarrokë: Uendi, Xhoni dhe Majku. Babai i tyre, Zoti Darling ishte një burrë i urtë dhe mamaja e tyre një grua e qeshur. Ata kishin edhe një qen që e quanin Nana. Çdo natë, mamaja u lexonte përralla fëmijëve dhe çdo natë Piter Pani dëgjonte jashtë dritares përrallat e tyre.

Maçoku me çizme

Maçoku ishte tepër i zgjuar. Ai e ndjeu brengën e të zot dhe po mendonte si ta lehtësonte. Kishte vendosur ta bënte të pasur. Maçoku i kërkoi djalit të vogël të mullixhiut t'i blinte një palë çizme dhe një kapelë. Djali i vogël u mendua gjatë, pastaj me ato pak qindarka që i kishin mbetur në xhepa, i bleu maçokut edhe çizmet, edhe kapelën që kërkonte.

Bukuroshja e fjetur

Na ishin njëherë një Mbret i mirë dhe një Mbretëreshë e bukur që nuk kishin fëmijë. Një ditë, një zanë erdhi dhe i tha Mbretëreshës se do të bëhej me një vajzë. Dhe shpejt Mbretëresha solli në jetë një vajzë të bukur. Mbreti dhe Mbretëresha sikur fluturonin nga lumturia e ardhjes së vajzës.

Tre derrkucët

Mama Dosa jetonte në një kasolle me tre derrkucët e saj. Derrkucët u rritën shpejt e nuk vërtiteshin më dot në kasollen e vogël. Atyre u duhej një strehë tjetër. Një ditë, derrkucët u larguan që të ndërtonin kasollet e tyre. Mamaja i porositi të ndërtonin kasolle të forta që t'i mbronte nga ujku i keq. Tre derrkucët e dinin se ujku nuk u ndahej hap pas hapi.