Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm Shihe të plotë

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.

Info shtesë

SKU000636

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$22.53

Me ulje çmimi!

-36%

$35.21

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Ceshtje te marrezise, Ismail Kadare

  Ceshtje te...


  Romani "Çështje të marrëzisë" është rikthim në...

 • Romani i nje te pafati, Imre Kertesz

  Romani i nje...


  Pa kurrfarë orvatjeje për t'u shprehur me...

 • Darka e gabuar, Ismail Kadare

  Darka e...


  Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një...

Titulli: Kosova, një histori e shkurtër
Origjinali: Kosovo: A Short History
Gjinia: Histori
Autori: Noel Malcolm
Shqipëroi: Dr. Abdullah Karjakdiu
Shtëpia botuese: Koha Ditore dhe Shtëpia e Librit
Viti: 2001
Fq. 514
Pesha: 0.931 kg.

Mbi librin

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.

Dr. Malcolm trajton me objektivitet ngjarjet historike dhe rivlerëson të vërtetën historike të deformuar nga mitet dhe trajtimi tendencioz i historiografisë serbe. "Një histori e shkurtër e Kosovës" është botimi i tretë i historianit pas "Një histori e shkurtër e Bosnjës" dhe "Origins of english nonsense".