Kategoritë

Botuesit

Autorët

Fjalor Mitologjik, Barbara Colonna Shihe të plotë

Fjalor Mitologjik, Barbara Colonna

Mitet janë pasuri të njerëzimit që gjenden në të gjithë popujt dhe kulturat. Luftëtarë, perëndi, satirë, demonë, nimfa, përbindësha, trollë, elfë, gjigantë dhe xhuxhë gjejnë vendin e tyre në një fjalor që i rendit dhe përcakton domethënien, historinë dhe simbolet.

Info shtesë

SKU002058

Disponueshëria: Ne gjendje

$20.28

Me ulje çmimi!

-20%

$25.35

Titulli: Fjalor Mitologjik
Origjinali: Dizionario mitologico
Gjinia: Fjalor
Autori: Barbara Colonna
Shqipëroi: Durim Taçe
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2005
Fq. 400
Pesha: 0.641 kg.
ISBN: 978-99943-1-079-8

Mbi librin

Mitet janë pasuri të njerëzimit që gjenden në të gjithë popujt dhe kulturat. Luftëtarë, perëndi, satirë, demonë, nimfa, përbindësha, trollë, elfë, gjigantë dhe xhuxhë gjejnë vendin e tyre në një fjalor që i rendit dhe përcakton domethënien, historinë dhe simbolet. Mitet janë ndarë sipas zonave gjeografike: bota greko - romake, Lindja e Mesme dhe Egjipti, Europa e Veriut, Afrika dhe Oqeania. Përkatësia e tyre zbulohet lehtë përmes një kodi.