Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kodi i sjelljeve te pelqyeshme sot, Aurelia Marinesku Shihe të plotë

Kodi i sjelljeve te pelqyeshme sot, Aurelia Marinesku

Në ndërtesën e Nju Kolezhit të Oksfordit është gdhendur thënia: Manners made man – sjellja e bën njeriun. Prandaj në botë, librat që na mësojnë normat e sjelljes së qytetëruara, vlerësohen shumë.

Info shtesë

SKU000564

Disponueshëria: Në gjendje

$9.01

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Arti per te fituar miq dhe pushtet, Dale Carnegie

  Arti per te...


  Në këtë libër, ju do të mësoni se nëpërmjet një...

 • Perralla shqiptare 100 + 1 nate, libri i dyte, Virgjil Muci

  Perralla...


  Titulli: Përralla shqiptare 100 + 1 natë, Libri...

 • Rregullat e Gotit, Xhorxh Anastasia

  Rregullat e...


  Një përshkrim gazetaresk i historisë së Xhon...

Titulli: Kodi i sjelljeve të pëlqyeshme sot
Origjinali: Codul bunelor maniere aståzi
Gjinia: Udhërrëfyes praktik
Autori: Aurelia Marinesku
Shqipëroi: Dionis Bubani
Shtëpia botuese: Omsca - 1
Viti: 2004
Fq. 304
Pesha: 0.354 kg.
ISBN: 978-99927-52-40-2

Mbi librin

Në ndërtesën e Nju Kolezhit të Oksfordit është gdhendur thënia: Manners made man – sjellja e bën njeriun. Prandaj në botë, librat që na mësojnë normat e sjelljes së qytetëruara, vlerësohen shumë.

I tillë është edhe ky botim, në të cilin trajtohen normat e sjelljeve të pëlqyeshme dhe mënyrat si duhet vepruar në situata nga më të ndryshmet të jetës së përditshme si psh:

• Kur takohemi me dikë, kush duhe të zgjasë dorën i pari?
• Si duhet ta organizojë gostinë i zoti i shtëpisë që ajo të jetë e sukesshme dhe të ftuarit të ndihen sa më mirë?
• Si shtrohet një tryezë, si duhet të vendosen lugët, pirunët, thikat, pjatat, gotat e madhësive të ndryshme dhe si përdoren ato?
• Si të vishemi në raste të ndryshme?
• Cilat janë gjestet e papëlqyeshme?
• Rregullat kryesore kur marrim ose na marrin në telefon.
• Kujt duhet t'ua besojnë sekretet e tyre të vyera të rinjtë?
• Rregullat e prezantimit. Si mund t'i prezantohen njëri – tjetrit një djalë e një vajzë?
• Kush paguan në lokal, djali apo vajza?
• Si duhet të reagojnë prindërit për miqësitë dhe dashuritë e para të fëmijëve të tyre?
• Si duhet të shkruhet një CV, letër, kartolinë ose email?
• Si mund të mënjanohet konflikti ndërmjet brezave në familje?
• Kur një fëmijë do të jetë i sukesshëm në jetë?

Sjellja e pëlqyeshme në teatër, restorant, hotel, rrugë, dyqan, udhëtim, në përpjekje për të gjetur një vend pune; borxhet, bakshishi, dhënia dhe pranimi i dhuratave, këto dhe aspekte të tjera të jetës gjejnë përgjigjen e tyre në librin "Kodi i sjelljeve të pëlqyeshme sot".