Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Arti i te jetuarit, Artur Shopenhauer Shihe të plotë

Arti i te jetuarit, Artur Shopenhauer

Ajo që i bën të shoqërueshëm njerëzit është paaftësia e tyre për të duruar vetminë dhe vetveten në të. Boshllëku i brendshëm dhe bollëku i hedhin në shoqëri ose i nxjerrin në udhëtim jashtë shtetit. Shpirti i tyre nuk ka zhdërvjelltësinë e mjaftueshme për të vetëlëvizur, pra dhe shtysat duhen kërkuar tjetërkund, për shembull tek vera; shumë njerëz duke ecur në këtë rrugë mbërrijnë tek alkoolizmi.

Info shtesë

SKU000156

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$2.71

Me ulje çmimi!

-36%

$4.23

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Pesedhjete hijet e Greit, E. L. James

  Pesedhjete...


  Kur studentja e letërsisë, Anastasia Still,...

 • Nje vit drejt pasurimit, Napoleon Hill

  Nje vit...


  Këto janë disa prej 52 parimeve të arta drejt...

 • Nje ore per te jetuar, nje ore per te dashuruar, Richard Carlson, Kristine Carlson

  Nje ore per...


  Nëse do të kisha një orë kohë për të jetuar,...

Titulli: Arti i të jetuarit
Origjinali: Parerga e Paralipomena
Gjinia: Filozofi
Autori: Artur Shopenhauer
Shqipëroi: Erion Kristo
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2002
Fq. 120
Pesha: 0.121 kg
ISBN: 978-99927-797-4-8

Fragment nga libri

Ajo që i bën të shoqërueshëm njerëzit është paaftësia e tyre për të duruar vetminë dhe vetveten në të. Boshllëku i brendshëm dhe bollëku i hedhin në shoqëri ose i nxjerrin në udhëtim jashtë shtetit. Shpirti i tyre nuk ka zhdërvjelltësinë e mjaftueshme për të vetëlëvizur, pra dhe shtysat duhen kërkuar tjetërkund, për shembull tek vera; shumë njerëz duke ecur në këtë rrugë mbërrijnë tek alkoolizmi.

Ata kanë nevojë të ngutshme për një nxitje nga jashtë, si ajo që mund të japin qenie të ngjashme me ta. Pa këtë, shpirti i tyre nuk e mban dot peshën e vet dhe bie në një letargji shtypëse. Mund të themi se duke qenë secili një pjesëz e vogël e idesë së bashkësisë njerëzore, kemi nevojë të ndihemi të realizuar përmes kontaktit me të tjerët, në mënyrë që të kemi një vetëdije të plotë njerëzore. Ndërsa kush ndihet njeri i plotë, njeri par excellence dhe paraqitet si një unitet i pandashëm, ai zotëron në vetvete gjithë ç'është e nevojshme.