Kategoritë

Botuesit

Autorët

Ajo qe rend neper vale, Aleksander Grin Shihe të plotë

Ajo qe rend neper vale, Aleksander Grin

Në këtë roman shprehen tiparet më të mira të talentit të shkrimtarit: ideja e thellë mistike për domosdoshmërinë e ëndrrave dhe për realizimin e tyre, psikologjizmi i mprehtë poetik, subjekti tërheqës romantik.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$7.89

Me ulje çmimi!

-20%

$9.86

Titulli: Ajo që rend nëpër valë
Origjinali: Бегущая по волнам
Gjinia: Roman
Autori: Aleksandër Grin
Shqipëroi: Violanda Canko
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2017
Fq. 232
Pesha: 0.309 kg.
ISBN: 978-9928-217-34-9

Mbi librin

Në këtë roman shprehen tiparet më të mira të talentit të shkrimtarit: ideja e thellë mistike për domosdoshmërinë e ëndrrave dhe për realizimin e tyre, psikologjizmi i mprehtë poetik, subjekti tërheqës romantik.

"Ajo që rend nëpër valë", që është vepra më e rëndësishme e Aleksandër Grinit, u botua më 1928, pas dy vjet ngulmimesh. Kritika e kohës shkruante: "Rrallëherë ndodh që një shkrimtar tjetër rus ta zotërojë kaq mrekullisht fjalën në tërë vlerën e saj."

Koment mbi autorin

"Një rrëfyes i dobishëm dhe një fantazist i nevojshëm..."

Maksim Gorki