Kategoritë

Botuesit

Autorët

Virgjeresha holandeze, Marente De Moor Shihe të plotë

Virgjeresha holandeze, Marente De Moor

Në verën e vitit 1936, Zhaku, një mjek holandez e dërgon të bijën tetëmbëdhjetëvjeçare, Janën, të qëndrojë në shtëpinë e gjermanit Egon Fon Boetigerit, një mik i tij i rinisë. Mjeshtër i skermës, Egon Fon Boetigeri, i kalon ditët në një shtëpi fshati, ku organizon ndeshje të ndaluara skerme me studentë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

  • Sapiens, Yuval Noah Harari

    Sapiens,...


    Gjithëpërfshirës, provokues dhe i guximshëm,...

  • A di te fershellesh Johana, Ulf Stark

    A di te...


    "A di të fërshëllesh, Johana?" është historia e...

Titulli: Virgjëresha holandeze
Origjinali: De Nederlandse maagd
Gjinia: Roman
Autori: Marente De Moor
Shqipëroi: Albana Shala
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2017
Fq. 284
Pesha: 0.365 kg.
ISBN: 978-9928-217-37-0

Mbi librin

Në verën e vitit 1936, Zhaku, një mjek holandez e dërgon të bijën tetëmbëdhjetëvjeçare, Janën, të qëndrojë në shtëpinë e gjermanit Egon Fon Boetigerit, një mik i tij i rinisë. Mjeshtër i skermës, Egon Fon Boetigeri, i kalon ditët në një shtëpi fshati, ku organizon ndeshje të ndaluara skerme me studentë.

Ai do të ndihmojë Janën të përsosë aftësitë në këtë sport të dashur për të. Por Jana bie në dashuri me Egonin, tërheqës, joshës dhe për më tepër misterioz. Një histori për dashurinë dhe humbjen e pafajësisë? Virgjëresha holandeze është shumë më tepër se sa kaq.

Rinia e të atit, e vërteta e marrëdhënies së tij me Egonin në një kohë të largët, gjatë Luftës së Parë Botërore, rrugëtimi i Janës drejt rritjes janë përvoja kontradiktore dhe çoroditëse. Kodi aristokrat i nderit, me nocionin e vet të kurajës dhe heroizmit, nuk ka më vlerë.

Nazistët janë te porta: bota po ndryshon: një periudhë barbarie nis. De Moor risjell atmosferën e trazuar të një epoke si një pikë kyç në histori, duke përshkruar me nota të gjalla pasiguritë dhe tensionet që i paraprinë Luftës së Dytë Botërore.

Komente mbi librin

"Metaforat e natyrshme të shkrimtares Marente De Moor janë të fuqishme e mbresëlënëse, reflektimet janë sa të mençura, aq edhe të veçanta, dhe mënyra se si rrok atmosferën e stuhishme e të ethshme në vigjilje të Luftës së Dytë Botërore, dëshmon mjeshtërinë e saj si rrëfimtare."

Frankfurter Allgemeine Zeitung

"Me Marente De Moor – in, letërsia holandeze ka fituar një shkrimtar jo si të tjerët, por me imagjinatë të pashtershme, që, me shumë shpresë, do të shkruajë edhe plot romane të tjera dehëse si kjo."

Trouw

"Në këtë libër fitues kufijtë janë zhbërë: a mund të bësh një zgjedhje apo zgjedhja të imponohet? Një roman i brishtë dhe sensual, që përshkruan me hollësi vragat që mund të lërë lufta."

Juria e çmimit AKO për letërsinë