Kategoritë

Botuesit

Autorët

Lord Mord, Milos Urban Shihe të plotë

Lord Mord, Milos Urban

Ky thriller tundues i vendosur në kryeqytetin çek, të sjell në vëmendje një kokteij romance, vrasjesh dhe misteresh në stilin e Bulgakovit. Ky roman origjinal e i mprehtë gotik tregon historinë e një skermisti pasionant dhe një joshës femrash i shthurrur në Pragën e shek. të 19, i cili ngre krye i vetëm kundër shkatërrimit të lagjes së famshme hebreje.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Lord Mord
Origjinali: Lord Mord
Gjinia: Roman
Autori: Milos Urban
Shqipëroi: Ledjona Toni
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 376
Pesha: 0.573 kg.
ISBN: 978-999-28-06-137-9

Mbi librin

Ky thriller tundues i vendosur në kryeqytetin çek, të sjell në vëmendje një kokteij romance, vrasjesh dhe misteresh në stilin e Bulgakovit. Ky roman origjinal e i mprehtë gotik tregon historinë e një skermisti pasionant dhe një joshës femrash i shthurrur në Pragën e shek. të 19, i cili ngre krye i vetëm kundër shkatërrimit të lagjes së famshme hebreje, e njohur për jetën e natës bohemiane dhe shtëpitë publike.

Ai ble një shtëpi në këtë lagje dhe refuzon të lëvizë prej andej, duke filluar betejën me zyrtarët e korruptuar e të paaftë që drejtojnë qytetin. Lagjja tronditet nga shfaqja e befasishme e një vrasësi. Por... Arco shpërqëndrohet nga kauza e tij kur u shfaq një femre fatale, zemrën e së cilës duhet ta pushtojë me çdo çmim.

Fragment nga libri

... U ndjeva mirë që rrugës për tek kishëza pranë varrezave nuk e hoqën vellon që ia mbulonte fytyrën, kështu njerëzit nuk e shihnin se me kë po shëtisja në sheshin e Qytetit të Vjetër. Ndokush mund t'i njihte shoqërueset e mia.

Ceremonia nuk zgjati shumë, prifti e dinte mjaft mirë se cili i vdekur po drejtohet sot drejt varrit dhe kush kishte ardhur t'i jepte lamtumirën. Ishte prift i mirë, iu jepte të gjithëve aq se meritonin.

Vajzat që shisnin trupat e tyre në lagjen çifute besonin në fe të ndryshme. Mesa mbaja mend, Rosina Ueiner kurrë nuk fl iste për Zotin, as për "Pajtimin" e as për "Maturinë". Isha i lumtur që mundëm ta varrosnim në varreza, dhe jo jashtë mureve të saj. Një varr modest rrëzë murit. Këputa një gonxhe nga tufa me trëndafi la të zinj dhe një nga ajo me të kuq e i hodha mbi arkivol. Dreka e varrimit nuk u krye dhe në shtëpi u kthyem seicili veç e veç. Praga gumëzhinte...